Co si mám vlastně obléknout?

Není špatné počasí, je jen špatně oblečený motorkář

Tak tohle rčení jste už každý alespoň jednou slyšel. A co je vlastně tím správným oblečením? Tak zde je paleta výběru velmi pestrá. Někdo preferuje vrstvení, někdo má rád vše v jednom. Někdo rád kůži, někdo textil. Společným faktorem všech typů oblečení je pohodlí za každého počasí a především bezpečí! Základním předpokladem bezpečného oblečení je správné umístění chráničů a jejich upevnění tak, aby se při případném pádu na těle neposunuly, či neprotočily.

 Co se týče ochrany při pádu, je nejlepší volbou kožená kombinéza s protektory. Zde je ale třeba zmínit, že je to na úkor pohodlí a pokud zmoknete, bude trvat velmi dlouho, než kůže vyschne. To je nepříjemné zejména při delších cestách. Stejně tak obtěžující může být v kůži i horko, kdy se doslova koupete ve vlastním potu.

Další variantou oblečení je textil, který v současné době patří mezi nejrozšířenější oblečení. Textil doznal za poslední roky velkých změn k lepšímu, jak designově, tak funkčně. Velkému zájmu se těší především modely s membránou Gore-Tex, která zaručí jak sucho a teplo v deštivém a větrném počasí, tak odvětrání v horkých letních dnech. Pozadu nezůstávají ani rifle a legíny, které jsou velmi pohodlné a přesto umí při pádu díky kevlarovým vláknům zabránit nepěkným odřeninám.

Zcela samostatným odvětvím pro oblékání je motocross. I tam jsou nejdůležitějším prvkem chrániče, které ovšem nejsou součástí svrchního oblečení. Chrániče jsou připevněny přímo na tělo v podobě chráničových vest/košil, ortéz a svrchní vrstva, tj. dres, mx-kalhoty už pouze plní funkci  „jsem vidět, sluší mi to, nebo dělám reklamu“ 😊    

Důležitou částí oblečení pro pohodlí je spodní vrstva. Nejběžněji se používají různé typy funkčního prádla, které odvádí pot z těla, hřeje, nebo naopak chladí. Díky tomuto prádlu se lze i lépe oblékat/svlékat, zejména v horku, kdy se na vás kalhoty lepí tak, že odchod na toaletu posouváte až na chvíli, kdy už je to opravdu nevyhnutelné. Vrstvení oblečení je praktické také proto, že jednotlivými vrstvami lze dobře regulovat změny teplot, zejména na jaře a na podzim, kdy ráno vyrážíte při pár stupních nad nulou a po obědě už jednu vrstvu za druhou odkládáte do batohu/kufru a necháváte si pouze tričko a bundu s chrániči.  

A co se ještě může hodit? Například nákrčník, protože taková moucha nebo malinký kamínek umí do krku pěkně štípnout a pak samozřejmě ….. nepromoky! Pokud totiž nemáte výše zmíněné oblečení s Gore-Texem, můžou se hodit, kdykoliv vyrazíte. Většinou kvůli dešti, ale lze je použít i jako ochranu před zimou, když podceníte počasí.

Další součástí jsou nepochybně rukavice a boty, ale o nich zase jindy….

×

Splátková kalkulačka ESSOX